Joseph Haydn

 

 J. Haydn 
Koncert wiolonczelowy
C-dur cz. III
Allegro molto


 

      Pierwszy z trzech klasyków wiedeńskich urodził się 31 marca 1732 roku w Austrii, w wiosce Rohrau położonej na pograniczu z Węgrami. W wieku sześciu lat opuścił ubogi dom rodzinny, otrzymał podstawowe wykształcenie muzyczne i w dwa lata później został przyjęty do chóru Katedry św. Stefana w Wiedniu. Śpiewał pięknym sopranem, ale w czasie mutacji głosu, kapelmistrz wyrzucił go. 

Zamieszkał wtedy na poddaszu, dawał lekcje muzyki, grał na organach w kościele i komponował. Teorii muzyki właściwie uczył się sam, a w zamian za akompaniament, włoski kompozytor Poppola udzielał mu lekcji i korygował jego kompozycje.

Pierwszą symfonię Haydn skomponował w 1758, w wieku 26 lat, dla 16-osobowej orkiestry muzyków, której był kapelmistrzem. Jego muzyka - dowcipna, zwiewna i niezwykle elegancka, wywołała zainteresowanie arystokratycznej rodziny Esterhazych. W ich majątku rodzinnym, Eisenstadt niedaleko Wiednia, dostał stanowisko kapelmistrza, które piastował przez następne 30 lat. 

Ożenił się mając 28 lat. Jego żona nie interesowała się muzyką i z rękopisów męża robiła papiloty. Haydn szukał pocieszenia w przygodach miłosnych i w pracy twórczej. Cieszył się sławą w Europie, był zaprzyjaźniony z Mozartem, Beethoven studiował u niego kompozycję. 

W 1791 r. otrzymał zaproszenie do Anglii, gdzie miał prowadzić abonamentowe koncerty symfoniczne z udziałem wybitnych wykonawców. W Londynie przyjęty został entuzjastycznie, a w lipcu tegoż roku,  Uniwersytet Oksfordzki uhonorował go doktoratem honoris causa w dziedzinie muzyki.

W 1795 opuścił Anglię, by powrócić na dwór Miklósa II Esterhazy’ego. Nowy kontrakt przewidywał pisanie jednej mszy rocznie. 

Haydn zaprzestał komponowania w 1803 r. Ostatnie lata życia spędzał w spokojnym zaciszu swojego domu w Gumpendorf na przedmieściu Wiednia, jedynie na wakacje wyjeżdżał do Eisenstadt. 

Umarł 31 maja 1809 r. Z powodu trwającej wojny pochowano go skromnie, na miejscowym cmentarzu. Przez współczesnych uznawany był za najwybitniejszego kompozytora epoki.

 


Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą.
Akompaniamenty są pomocne uczniom i pedagogom 
w szkole na lekcjach i w domu podczas ćwiczeń.

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  © paganiniclub