Georg Friedrich Haendel

 

 G. F. Haendel
Alleluja
z oratorium 
Mesjasz


 

      Urodził się w Halle koło Lipska, 23 II 1685, w tym samym roku, co J. S. Bach. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 8 lat, pod kierunkiem Fridricha W. Zachowa, a poza tym, zgodnie z wolą ojca, w 1702 r. poszedł na studia prawnicze, ponieważ w rodzinie nie było tradycji muzycznych. Jako 17 letni chłopiec otrzymał stanowisko organisty przy katedrze w Halle. W 1703 r. przeniósł się do Hamburga, gdzie pracował jako skrzypek i klawesynista w operze i zaczął tworzyć. 

      Po trzech latach wyjechał do Włoch. Zwiedził tam główne ośrodki muzyczne: Rzym, Neapol, Wenecję, Florencję, poznał wybitnych kompozytorów i sam dużo komponował. 

      Zachęcony londyńskim sukcesem opery Rinaldo, Haendel w 1712 postanowił osiedlić się na stałe w Londynie, gdzie rozwinęła się w pełni jego twórczość operowa. Dla uczczenia pokoju w Utrechcie skomponował uroczyste Te Deum ad Jubilate i przygotował Odę na dzień urodzin królowej Anny. W rok później został mianowany oficjalnym muzykiem na dworze Jerzego Ludwika, elektora Hanoweru, a w 1727 otrzymał angielskie obywatelstwo i dożywotnią pensję. 

      Był założycielem Royal Academy of Music, jednak po kilkunastu latach opera ta zbankrutowała. Zrażony Haendel przestał komponować opery i na skutek przykrości, jakich doznał w Anglii, przyjął zaproszenie do Dublina na dwór lorda W. Cavendisha. W Irlandii, w 1741 roku w ciągu 2 tygodni napisał oratorium "Mesjasz". Przyjęta entuzjastycznie prapremiera odbyła się 13 IV 1742 roku w Dublinie, jednak na londyński sukces trzeba było poczekać do 1750 roku, kiedy to porywające Alleluja podniosło z foteli całą publiczność łącznie z królem i ta tradycja zachowała się w Anglii do dnia dzisiejszego. 

      W wieku 66 lat Haendel poważnie zaczął podupadać na zdrowiu, w lecie 1751 roku utracił wzrok. Umarł w Londynie w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 1759 roku. Został pochowany w Westminsterze. 

      Haendel był drugim obok Bacha wielkim twórcą muzyki późnego baroku, jednak już za życia był sławny w całej Europie. Jako człowiek, odznaczał się wielkim poczuciem humoru, był wielkim smakoszem wina i jedzenia, ale nigdy się nie ożenił. 

      Dyrygent, organista, klawesynista i kompozytor, uprawiał niemal wszystkie ówczesne formy i gatunki. Do 1741 r. napisał 46 oper. Przestawienie z oper na oratoria wynikało z chęci dostosowania repertuaru do oczekiwań słuchaczy. Od 1732 r. skomponował 22 oratoria oparte na wątkach biblijnych. 

      Styl jego muzyki wyrósł z tradycji baroku niemieckiego, ale wchłonął cechy muzyki włoskiej, francuskiej i angielskiej.


Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą.
Akompaniamenty są pomocne uczniom i pedagogom 
w szkole na lekcjach i w domu podczas ćwiczeń.

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  © paganiniclub