Johannes Brahms

 

 

 J. Brahms
Taniec węgierski
g-moll  nr 5  

 

      Urodził się 7 maja 1833 w Hamburgu. Jego ojciec był kontrabasistą w orkiestrze miejskiej. Od najmłodszych lat grywał razem z ojcem w lokalach i na koncertach benefisowych Hamburga. 

      Karierę pianisty-wirtuoza zapoczątkował jego występ fortepianowy we wrześniu 1848. Wiosną 1853, w czasie tournée koncertowego, poznał i zaprzyjaźnił się ze sławnym skrzypkiem J. Joachimem. Dzięki R. Schumannowi, który ogłosił w „Neue Zeitschrift für Musik" pojawienie się geniusza niemieckiej muzyki, Brahms w ciągu kilku miesięcy stał się sławny, jednak entuzjastyczny artykuł usposobił doń niechętnie niemieckie środowisko muzyczne i jego kolejne dzieła przez wiele lat podlegały szczególnie ostrej krytyce. 

      Do 1878, kiedy osiedlił się w Wiedniu, często zmieniał miejsce pobytu, odbywał liczne podróże koncertowe - początkowo jako pianista, później jako dyrygent i stale tworzył. W Wiedniu w niespełna rok zdobył uznanie jako pianista i kompozytor. Wkrótce stał się popularny poza granicami Niemiec, szczególnie w Anglii. Wielokrotnie jeździł do Wloch zachwycony pięknem tego kraju. Bywał często we Wrocławiu (1879 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego), w lutym 1880 dał koncert w Krakowie z Joachimem, znał wielu polskich muzyków - Paderewskiego, Stojowskiego, Hubermana. 

      Mieszkał w wynajętym mieszkaniu przy Karlgasse 4. W okresie choroby Schumanna i po jego śmierci stał się opiekunem i najbliższym przyjacielem Clary Schumann aż do końca jej życia w 1896. 

      Posiadał licznych przyjaciół, darzył zainteresowaniem wiele kobiet, jednak wiódł życie samotne. Pracą pedagogiczną nie zajmował się, ale popierał młode talenty i własnymi funduszami wspierał liczne akcje naukowe i charytatywne. 

      Konflikty w środowisku muzycznym i stopniowo rozwijająca się choroba spowodowały, że Brahms, pomimo rosnących dowodów powszechnego uznania, zaczął odsuwać się od ludzi. 

      Zmarł 3 kwietnia 1897 w Wiedniu.

 


Internetowa Szkoła Muzyczna,
to Forum
samodzielnej nauki gry na instrumentach
dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
 

Komputerowe podręczniki bawią i uczą.
Akompaniamenty są pomocne uczniom i pedagogom 
w szkole na lekcjach i w domu podczas ćwiczeń.

Adres Forum - kliknij:

http://members.lycos.co.uk/paganiniclub/

 

kontakt - paganiniclub - www
  © paganiniclub